שאלות נפוצות

אנשים רבים לא מודעים לזכויות שלהם בזיכוי במס, או חוששים לבדוק ובעצם משאירים את הכסף בקופת המדינה. ההערכות בכל הפרסומים בתקשורת מדברים על בין 5 ל- 10 מיליארד שקלים של מיסוי יתר לשכירים (צפו בסרטוני החדשות בדף הבית). הזכאות להחזר מס יכולה לנבוע משלוש סיבות מרכזיות:

 1. טעויות דיווח: נקודות זיכוי על ילדים שלא מעודכנות, תואר אקדמי לא מעודכן, הפסקות עבודה שגרמו לטעות במדרגת המס שגבו מכם, הארכת חופשת לידה היא סיבה מאוד נפוצה וכד'.
 2. חוקי מיסוי פחות מוכרים ולא מנוצלים: עד 25% החזר על ביטוחי חיים, הקלות מס בגין ילדים עם בעיות קשב וריכוז, אופציה לניוד נקודות זיכוי בין הגבר לאישה בהפרשות לפנסיה וכד'.
 3. תשלום מיסים מחוץ לשכר החודשי: משכתם פנסיה ולקחו לכם 35% מס, פתחתם קרן השתלמות לפני הזמן ולקחו לכם מס, מיסים על רווחים והפסדים בשוק ההון, תשלום מס שבח ועוד.

במקרים האלה ועוד מגוון חוקי מיסוי מגיע לכם החזר מס וכדאי וחשוב לבדוק.

ממוצע ההחזרים אצלנו עומד על 7,200 ₪ ומעל 25% מהתיקים עוברים את ההחזר של 10,000 ₪.

 1. מה בודקים?
  רוב הבדיקות שמתבצעות בתחום החזר מס הן בדיקות 106 בלבד, הגופים הבודקים מעדיפים את הבדיקה של 106 בלבד, כי זה חוסך להם בעלויות, חוסך זמן עבודה, אין צורך ביועצי מס מנוסים שיודעים להתעסק עם תחומים כמו מיסי שבח, שוק ההון, הפרשות פנסיוניות וכד'. אם החלטתם לבדוק זכאות להחזר מס, תעשו בדיקה יסודית, בסופו של דבר המטרה שלכם לקבל החזרים בסכומים גבוהים.
 2. מי מבצע את הבדיקה?
  במקומות רבים הבדיקה מבוצעת ע"י גורמים לא מנוסים ומעבר לעובדה שזה משפיע על גובה ההחזר שתקבלו, אתם מסתכנים בטעויות שיכולות להוביל לחובות.
 3. עבודה עם מערכות מתאימות – בדיקה של החזר מס ללא מערכות של רשויות המס, היא בדיקה פחות מקצועית ושוב מייצרת סיכון שלא כדאי לקחת.
 4. שלא נוצר מצב ששילמתם על השירות אם לא קבילתם החזר.

קודם כל בהחלט קיימת אפשרות להגיש לבד, יחד עם זאת לפני שניגשים חשוב להבין את המשמעויות. קיימים שלושה שיקולים מרכזיים:

 1. זמן ובירוקרטיה – אנשים רבים נמנעים מחוסר רצון להתעסק עם הטפסים, הבירוקרטיה והמורכבות הכרוכה בהתעסקות עם רשויות המס. לדעתנו זהו שיקול, אבל הוא פחות משמעותי משני השיקולים הבאים.
 2. סיכון – ביצוע בדיקת החזרי מס ללא מערכות מחשב שמיועדות לבדיקה וללא הבנה במיסוי כרוך בסיכון. באותה מידה שיכולות להיות טעויות לטובתכם שמזכות אתכם בהחזר, יכול להיות טעויות לרעתכם ואז תקבלו תשובה שקיים לכם חוב שעליכם לשלם. זהו שיקול משמעותי בהחלטה.
 3. פוטנציאל החזר – בדיקה עצמאית לרוב מתרכזת בבדיקת טפסי 106, כלומר בודקים את סך השכר שקיבלתם בשנת מס ביחס להפרשות המס באותה שנה. חוקי המיסוי בישראל הם הרבה יותר רחבים וכוללים: ביטוחים, כספי פנסיה וגמל, ילדים, בריאות, שוק ההון, נדל"ן ועוד מגוון נושאים שבהם יושב הפוטנציאל הגדול להחזר (אם בבדיקות עצמאיות של טפסי 106 היה פוטנציאל להחזרים גבוהים, כולם היו מדברים על זה וכולם היו מבצעים את זה).

ההמלצה שלנו היא לעבור שאלון זכאות להחזר ובהתאם לפוטנציאל הקיים בתיק הספציפי שלכם, קבלו החלטה מהי הדרך הכי נכונה עבורכם.

בבדיקה ללא מערכות ולא ע"י גורם מוסמך עם רישיון קיים סיכון. אנחנו מבצעים את הבדיקות עם מערכת ש.ע.מ שהיא מערכת של מס הכנסה, מערכת שהגישה אליה היא רק לבעלי רישיון ומאפשרת מעבר לבדיקה של התיק לזהות מצבים שבהם קיים חוב ללקוח. במקרים שמצאנו חוב שגבוה מגובה ההחזר התיק לא יוגש למס הכנסה.

בדיקת החזר מס לשכירים מתאימה לאנשים שמשלמים מס הכנסה בתלוש השכר או אנשים שמשכו כספים של פנסיה, גמל או קרן השתלמות ולקחו להם מס. הבדיקה בודקת אפשרות לקבל החזר על המס ששילמתם.

מס הכנסה שלילי (המכונה גם "מענק עבודה") הוא מענק שהמדינה נותנת לעובדים בעלי הכנסה נמוכה. מטרתו של המענק היא לעודד השתתפות בשוק העבודה שזו מטרה שהמדינה רוצה לקדם. הבדיקה לזכאות למס הכנסה שלילי מתבצעת בדואר.

אנחנו מבצעים בדיקות של החזר ולא בדיקות של מס שלילי.